Informator krajoznawczy

Mścięcino - południowa dzielnica Polic o zabudowie willowej, położona na stokach Wzgórz Warszewskich, nad Odrą i jej odnogami. Od pd. graniczy ze Szczecinem, na terenie którego leży stacja kolejowa. W IX-XI w. znajdował się tu słowiański gród warowny, który należał do łańcucha strażnic otaczających od pn. zwartym pierścieniem Szczecin. Opuszczony w XII w. nawiązywał niewątpliwie do pobliskiej osady polickiej. W 1338 r. część Mścięcina przeszła na własność Szczecina. Od czerwca 1944 r. do kwietnia 1945 r. istniała tu filia obozu koncentracyjnego Stutthof, którego więźniowie pracowali w pobliskiej fabryce syntetycznej w Policach. We wrześniu 1944 r. w obozie tym przebywało ok. 4000 więźniów. W 1954 r. Mścięcino włączono do Polic. Na pograniczu Mścięcina i Polic (przy ul. Dębowej, obok oczyszczalni ścieków) zachowały się nikle ślady wczesnośredniowiecznego grodu. Prowadzone tam w 1. 1954 i 1968-69 prace wykopaliskowe pozwoliły na odkrycie ziemnego wału obronnego z palisadą i resztki chat zrębowych. Przy ul. Klonowej 25 rósł dąb szypułkowy o obw. 326 cm, pokryty bluszczem pospolitym - pomnik przyrody, niestety obumarł i został wycięty. Przy stacji kolejowej Lasy Mścięcińskie o charakterze parkowym (300 ha), stanowiące wsch. skraj Puszczy Wkrzańskiej (drzewostan sosnowy i bukowo-dębowy). W lasach tych znajdowała się filia wspomnianego obozu koncentracyjnego, po którym pozostało kilka baraków, użytkowanych obecnie na warsztaty rzemieślnicze (przedtem była tu tuczarnia trzody chlewnej). Przy wejściu na teren dawnego obozu (ul. Ofiar Stutthofu) leżą dwa głazy narzutowe z tablicami odsłoniętymi w 1984 r. dla upamiętnienia zamęczonych tu i w pobliskiej fabryce w Policach więźniów różnych narodowości.

Park Leśny Mścięcino, zwany też Mścięcińskim Lasem, znajduje się w granicach osiedla Skolwin, na zachód od zabudowań osady Skoki. Zajmuje płaskowyż pocięty głębokimi wąwozami. W związku ze zróżnicowaniem terenu wykształciły się tu różne zbiorowiska roślinne. Wysoczyznę i stoki wzniesień porasta las bukowy lub bukowo-dębowy. W parowach ze strumieniami rośnie m.in. olsza czarna. Na terenie parku można też spotkać wprowadzone tu modrzewie, przede wszystkim modrzew europejski.

Przęsocińska Struga (Przęsocinka, Bohdanka), strumień biorący swój początek na południowym krańcu Przęsocina; źródła jej położone są na wysokości około 100 m n.p.m. Dalej płynie piękną, głęboką doliną i uchodzi do Łarpi (ramienia Odry). Długość 3,2 km.


Park Leśny Mścięcino

Grzybnica około 5 km strumień wypływający z mokradeł w rejonie Przęsocina, płynie na północny-wschód i pomiędzy Policami a Mścięcinem wpada do Łarpi (dopływ Odry). W Policach uchodzi do niego struga Siedliczanka z małymi dopływami.

Siedliczanka potok wypływający z lasów Puszczy Wkrzańskiej, położonych na południe od Siedlic, jest lewym dopływem Grzybnicy, a powstaje z połączenia dwóch cieków: Tatyńskiej Strugi i Piwnicznej Strugi.

Dąb Samotnik, dąb szypułkowy o obwodzie 325 centymetrów rosnący jako jedyny (stąd nazwa) na południowo-wschodnim skraju Polany Siedlickiej w Puszczy Wkrzańskiej, przy szlaku czerwonym. Na drzewie "leśna" kapliczka.

Dąb Bogusława X (obwód 520 cm, wys. 23 m), potężny, liczący ok. 600 lat rośnie w Puszczy Wkrzańskiej, na wsch. od Leśna Górnego, przy drodze do Warszewa. Do 1983 roku rósł obok niego drugi okaz, grubszy dąb (obwód 640 cm), który obumarł i zniszczony został przez wichurę. Dęby nazwano na cześć księcia Bogusława X (1453-1523), który miał ponoć pod nimi odpoczywać podczas polowania.

Wielecka Góra najwyższe wzniesienie Wzgórz Warszewskich 131 m n.p.m., węzeł szlaków turystycznych zielonego i czerwonego (Mścięcino-Las Arkoński). Nazwa pochodzi od Wieletów (Luciców) grupy plemiennej Słowian połabskich, zamieszkujących od VI wieku tereny między dolną Odrą a Łabą, wywodzącej się z Pomorza Przedodrzańskiego.


Dąb Bogusława X

Podbórz - niezamieszkałe maleńkie osiedle w północnej części Szczecina, położone pomiędzy Osowem, Warszewem, Bukowem i gruntami gminy Police, z główną ulicą Podbórzańską i Śródleśną. Było to małe osiedle, a właściwie leśniczówka zwana Leśnym Zameczkiem. Całość składała się z 10 budynków, zamieszkałych przez 35 osób. Główną jego atrakcją było piękne śródleśne położone w Puszczy Wkrzańskiej. Wykorzystywane je w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Przed wojną znajdował się tutaj dom wypoczynkowy dla młodzieży z całym zapleczem sportowym (place do gier i trasy wycieczek pieszych, a pobliski Staw na Odludziu służył jako kąpielisko), była czynna restauracja, piwiarnia i kawiarnia, mały hotelik. Położone w lesie, z dala od Warszewa to maleńkie osiedle w niezbyt jeszcze bezpiecznych po wojnie latach, nie znalazło chętnych do osiedlenia się. Nie zabezpieczona zabudowa niszczała, aż w końcu poiła m całkowitą ruinę. Zniszczone budynki zostały rozebrane po dawnym zameczku nic już nie pozostało poza szczątkami porośniętych obecnie krzakami i sporym lasem. Obecnie trudno nawet doszukać się miejsca dawnej zabudowy. W Podbórzu posiada swoje źródła rzeczka Osówka oraz jej maleńki dopływ Bystry Potok.

Bystry Potok ma źródła położone na północny-zachód od zbiegu ulic: Podbórzańskiej i Szwedzkiej, ok. 110 m n.p.m.; płynie głębokim jarem i uchodzi do Osówki na wysokości ok. 90 metrów, długość 1,1 km.

Osówka wypływa z południowego stoku Lisiej Góry (wys. 108 m n.p.m.). Przyjmuje z prawego brzegu Bystry Potok, przepływa przez Dolinę Siedmiu Młynów, dalej przyjmuje z prawej Jasmundzką Strugę i wpada do jez. Goplana. Długość tego odcinka to ok. 5,2 km. Dalej przepływa zakrytym kanałem, nawadniając Syrenie Stawy, jez. Rusałka i pod ul. 1 Maja dopływa do Odry. Z jez. Goplana ma sztuczne podziemne połączenie z jez. Głębokim, umożliwiające zasilanie go wodami strumienia w razie znaczącego obniżenia lustra wody (obecnie jednak większą rolę w powyższej kwestii odgrywa kanał łączący jez. Głębokie z Gunicą). W XIII wieku nosiła nazwę Goldbeke w związku z próbami poszukiwania w niej złota. Część źródliskowa doliny została objęta ochroną prawną jako użytek ekologiczny "Źródła strumienia Osówka". Został on powołany dla zachowania i odtwarzania walorów przyrodniczych doliny strumienia o charakterze naturalnym, oraz walorów przyrodniczych lasów. Obejmuje on tereny źródliskowe strumienia Osówka gdzie występują przede wszystkim siedliska lasu mieszanego, w mniejszym stopniu boru mieszanego i lasu wilgotnego. Lasy te na pewnych fragmentach zachowały wiele cech zbliżonych do naturalnych, są tam stanowiska chronionych lub rzadko spotykanych roślin. Z ciekawszych gatunków spotykanych w runie leśnym występuje między innymi marzanka wonna i bluszcz pospolity. Z gatunków drzewiastych dominuje sosna zróżnicowana pod względem wieku, liczny jest też udział olszy, świerka, dębu i brzozy. W podszycie spotykane są między innymi takie gatunki jak: kruszyna, czeremcha, bez czarny, trzmielina, olsza szara i grab. Stwierdzono tu występowanie kilkudziesięciu gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową, wśród nich szczególnie licznie płazy. Z gadów stwierdzono między innymi zaskrońca i jaszczurkę żyworodną, a z ptaków gołębiarza i dzięcioła czarnego.

Szczecin Osów - dawna wieś, obecnie śródleśne osiedle mieszkaniowe, położone w pn. części Szczecina na Wzgórzach Warszewskich. Wzmiankowana w 1277 r. W centrum osiedla niewielki neogotycki kościół pw. MB Bolesnej z XIX w., otoczony murem z głazów narzutowych. Wzniesiony został na starszych fundamentach (pierwsza wzmianka o tutejszym kościele pochodzi z 1283 r). Obok drewniana dzwonnica słupowa z XIX w. z dwoma dzwonami oraz granitowy głaz narzutowy (Kamień Osy), niegdyś pomnik ofiar I wojny światowej. Na przykościelnym cmentarzu starodrzew: klony, lipy (obw. do 315 cm) i wierzby. Na pd. od kościoła po 1990 r. zbudowano nowoczesne osiedle domków mieszkalnych. Nad Osówką, w pn. części osiedla, na zboczu tzw. Gubałówki (o różnicy wzniesień do 30 m) - trasy zjazdowe i wyciąg narciarski o długości 250 m, zbudowany w 1979 r. Obecnie Gubałówka posiada dwa oświetlone i sztucznie naśnieżane trasy narciarskie: łagodna (niebieska), trudniejsza (czerwona). Trasa czarna, jest przygotowywana również pod kątem snowboardu. Szybką i sprawną komunikację na stoku zapewnia nowoczesny wyciąg talerzykowy o przepustowości 700 osób/h. Czynna jest szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego, prowadzona przez firmę HASE. Na terenie kompleksu poza trasami zjazdowymi znajduje się: - lodowisko wraz z wypożyczalnią łyżew; - stok dla saneczkarzy (czynny w zależności od naturalnego opadu śniegu); - tor do jazdy quadami (motocykl na czterech kołach przeznaczony do sportu i rekreacji). Od września 2004r. czynny jest pierwszy odcinek sztucznej trasy narciarskiej (igielit). W lecie dla amatorów mocnych wrażeń są w ofercie zjazdy górskimi hulajnogami (także, już dla wszystkich, gra w minigolfa). Ponadto na terenie mieści się tradycyjna drewniana Bacówka, w której można się posilić oraz grill na świeżym powietrzu. Kompleks sportowy Gubałówka Szczecińska jest czynny codziennie od godziny 9 do 22. Na pd. skraju osiedla przy ul. Junackiej 23 znajduje się Akademicki Ośrodek Jeździecki prowadzący m.in. kursy jazdy konnej; przy ogrodzeniu głaz; obw. 4,5 m, wys. 0,7 m.

Kamień Osy - granit o obwodzie 5,75 m, wys. 2,8 m; barwa różowa, struktura gruboziarnista, wygłady lodowcowe. Ustawiony przy ul. Miodowej (Osów), w pobliżu kościoła. Głaz postawiony przed 1945 r., jest pomnikiem ku czci poległych z tego osiedla w I wojnie światowej; z przodu wyryty żelazny krzyż i data 1914-1918, z tyłu kilkanaście nazwisk. Nazwa głazu pochodzi od imienia legendarnej Dunki Osy- córki łowczego duńskiego władcy i żony Radosława, woja księcia Racibora. Osa została zabita przez Haralda Łysego w tym uroczysku; nazwanym później Osowym Kamieniem

Dąb Odyniec (obwód 300 cm), rośnie na zboczu doliny potoku Arkonka w Lesie Arkońskim (na szlaku czerwonym). Skarbówka zespół ogrodów działkowych ma Niemierzynie, przy ul. Fryderyka Chopina, ciągnących się w kierunku Osowa. Od strony wschodniej opływa je potok Warszewiec, wewnątrz ogrodu trzy stawy: Jasny, Cichy i Szary. W latach siedemdziesiątych część ogrodów przeznaczono pod budowę domków rekreacyjnych.


Głaz Osowski

Arkonka wypływa ze stawku przy zbiegu ul. Chorzowskiej i Junackiej położonego na wysokości ok. 90 m n.p.m.; długość 2,1 km, płynie uregulowanym korytem i uchodzi do jez. Goplana.

Park Leśny Arkoński, nazywany też Lasem Arkońskim - największy ze szczecińskich parków leśnych (o powierzchni około 900 ha) - znajduje się w granicach osiedli Arkońskie-Niemierzyn i Osów, a także - we fragmencie - po północno-wschodniej stronie al. Wojska Polskiego. Jest to teren falisty o deniwelacji dochodzącej do 100 m (Płaskowyż Warszewski osiąga wys. 120 m n.p.m., a jez. Głębokie 19 m n.p.m.), porośnięty lasem mieszanym, z udziałem sosny zwyczajnej, buka zwyczajnego oraz dębów, brzozy brodawkowatej, topoli, olszy czarnej, a także gatunków wprowadzonych, jak modrzew europejski i daglezja zielona. W krajobrazie wyróżniają się wzniesienia, m.in. Wzgórze Arkony (do 70,3 m n.p.m.) i Wzgórze Sobótki (do około 70 m n.p.m.). Krajobraz parku urozmaicają liczne potoki (największy z nich o nazwie Osówka, mniejsze to Arkonka, Zielonka, Żabiniec, Kijanka i in.), kilka małych jezior (Arkonka, Goplana i Głuszec), oraz stawy (Syrenie Stawy, Cichy Staw, Górny Staw i in.).

Opracowanie: Waldemar Hejza