Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze

Regionalny Oddział Szczeciński

im. Stefana Kaczmarka

44 OGÓLNOPOLSKI RAJD

"SZLAKIEM WALK O SZCZECIN"

24 kwietnia 2005 r.

Las Arkoński

Polana przy "Cichym Kąciku"

Szczecin – czy tylko 1945r.

W dniu 26 kwietnia mija 60 lat od dnia, w którym Szczecin zamieniony przez Niemców w „twierdzę” kapituluje przed dowódcą rosyjskim – generałem Batowem. W walkach o Szczecin brali udział polscy oficerowie i artylerzyści wspomagając z terenów Puszczy Bukowej okrążający atak na Szczecin.
Na szczecińskich Jasnych Błoniach od 1979r. stoi Pomnik Czynu Polaków, - z trzema orłami jako symbolicznym przedstawieniem trzech pokoleń Polaków odbudowujących, zagospodarowujących i zamieszkujących dzisiejszy Szczecin i Pomorze Zachodnie.
Drugim pomnikiem, odsłoniętym w 1995r. na Jasnych Błoniach jest postać papieża Polaka – Jana Pawła II. Wymownym jest to, że postać papieża zwrócona jest w kierunku pomnika z trzema orłami – do polskiego Szczecina, polskiego Pomorza Zachodniego – dawnego Księstwa Pomorskiego.
Trzecim pomnikiem, dokumentującym związki Księstwa Pomorskiego państwem polskim jest stojący przed Zamkiem Książąt Pomorskich pomnik księcia Bogusława X i jego żony Anny. A przecież Anna Jagiellonka to córka polskiego króla, a książe Bogusław X to ten, który stworzył silne Księstwo Pomorskie.I jeszcze jedna data: 5 lipca 1945r. – to data ustanowienia administracji polskiej w (polskim) Szczecinie.
Zastanówmy się nad tymi faktami wędrując trasami naszego 44 Ogólnopolskiego Rajdu „Szlakiem Walk o Szczecin”.

Komitet Organizacyjny Rajdu

Rajd jest organizowany społecznie przez kadrę ROS PTTK
Rajd jest klasyfikowany do konkursu „Na najaktywniejszą turystycznie szkołę”

Regionalny Oddział Szczeciński

6.        Opracowanie regulaminu  - Władysław Szotta

OTVP Szczecin
Redakcja "Kuriera Szczecińskiego"

Meta rajdu w Lasku Arkońskim - polana przy „Cichym Kąciku” czynna jest od godz. 12.00 - 15.00
[zobacz lokalizację mety rajdu]

Warunki uczestnictwa – zgłoszenia

Do udziału w rajdzie zapraszamy wszystkich chętnych zarówno zrzeszonych jak i niezrzeszonych w PTTK. Zgłoszenia przyjmuje do dnia 20.04.2005r. ROS PTTK Szczecin al. Jedn. Narodowej 49a w godz. 900 – 1600. Wpłaty wpisowego można dokonać w oddziale lub na konto PEKAO S.A. I O/Szczecin nr 03124038131111000043756810 z dopiskiem „Szlakiem Walk o Szczecin” i jednoczesnym powiadomieniem tel./faks nr 434 5624.

Wpisowe

Świadczenia

Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania:

Konkursy rozpoczynają się o godz. 12.30

Trasy piesze
Opracowanie: Komisja Turystyki Pieszej

1.  start godz. 8.30 dł. trasy 14 km - kierownik trasy – Marcin Kanciała
Mścięcino MZK Dworzec – szl. czerwony – Komarzy Młyn – leśń. Oleńka – Dąb Bogusława X – Wielecka Góra – Osówka – Osów kościół – Osów Ośrodek Jeździecki – meta

2.  start godz. 9.00 dł. trasy 12 km - kierownik trasy – Waldemar Hejza
Pilchowo MZK – szl. niebieski - Leśno Górne - Wzgórze Pokoju - Dąb Bogusława X – ul. Pod Urwiskiem – szl. czarny – Osów – szl. czerwony - meta

3. start godz. 9.30 -długość trasy 11 km - kierownik trasy – Andrzej Marcinkowski
Przęsocin MZK – ul. Centralna – kościół – szl. zielony – Wielecka Góra – Osówka – Polana Harcerska – szl. żółty – jez. Goplana – Leśniczówka Czerwona – bez szlaku – Wzgórze Arkony - meta

4. start godz. 9.30 –dł. trasy 11 km - kierownik trasy – Krzysztof Marczewski
Głębokie pętla MZK - szl. żółty – Jasmundzka Struga – Dolina Siedmiu Młynów – Polana Harcerska – jez. Goplana – pętla MZK Las Arkoński – szl. czerwony - meta

5. start godz. 9.00 długość trasy 12 km - kierownik trasy – Sławomir Bosiak
Głębokie pętla MZK - szl. czerwony – (wokół jez. Głębokie) – bez szlaku – ul. Sielska – Droga Siedmiu Młynów – Polana Harcerska – szl. czarny – Osów - szl. czerwony - meta

6. start godz. 9.00 dł. trasy 13 km - kierownik trasy – Marek Dzikowski
Gocław pętla MZK – szl. żółty – Zielone Wzgórze – Golęcino – Podbórz – szl. czerwony – Osówka - Osów - meta

7. start godz. 10.00 długość trasy 7 km - kierownik trasy – Urszula Szajda
ul. Ludowa pętla MZK – szl. niebieski – Żelechowa – Warszewo - Warszowiec - meta

8. start godz. 10.30 długość trasy 6 km - kierownik trasy – Janusz Wesołek
Pomnik Czynu Polaków – bez szlaku – Park Kasprowicza – ul. Wincentego Pola – Arkonka – Leśniczówka Czerwona – Wzgórze Arkony - meta

9. start godz. 10.00 długość trasy 8 km - kierownik trasy – Mirosław Dudziński
Głębokie pętla MZK – szl. niebieski – Polana Harcerska – szl. czarny – Osów – Warszewo – szl. niebieski - Warszowiec - meta

10. start godz. 10.00 długość trasy 9 km - kierownik trasy – Czesław Rząsa
Las Arkoński pętla MZK – szl. żółty – jez. Goplana – Polana Harcerska – szl. niebieski – ul. Pod Urwiskiem – szl. czarny – Osów – szl. czerwony - meta

11. trasa dowolna wg Regulaminu OTP

Trasy rowerowe
Opracowanie: R K T Kol.

1.     Start godz. 930 długość 32 km + powrót, prowadzenie – STKKol. „88”
ROS PTTK pl. Lotników – Park Kasprowicza – Syrenie Stawy – ul. Międzyparkowa - ul. Szafera – ul. Modra – Bezrzecze - Wołczkowo – leśniczówka Owczary – Pilchowo – Głębokie – ul. Miodowa – ul. Chopina – „Albertinum” – meta.
2.     Start godz. 1000 długość 25 km + powrót, prowadzenie – SKTKol. „Neptun”
ROS PTTK pl. Lotników – Park Żeromskiego – Ul. Ludowa – ul. Dębogórska – ul. Światowida – ul. Nad Odrą – ul. Kościelna - ul. Policka - ul. Zagórskiego Ostoi – Warszewo – ul. Andersena – Osów – ul. Chopina – „Albertinum” – meta
3.     Trasa dowolna wg regulaminu KOT.
UWAGA: uczestnicy tras rowerowych muszą bezwzględnie podporządkować się prowadzącym trasy.

Opis krajoznawczy